Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Всеукраїнська конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки»

19 квітня на базі навчально-наукового інституту соціальних і гуманітарних наук відбулася VІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки».

За час свого існування вона не лише стала однією з головних подій у науково-краєзнавчому житті Луганського краю, але й майданчиком для зустрічі дослідників історії інших регіонів України, у першу чергу – Полтавщини. Вже другий рік посвіть все більше краєзнавців краю, що став новим домом для ЛНУ імені Тараса Шевченка, беруть участь у заході і немає сумнівів, що ця співпраця ставатиме міцнішою.

На початку роботи конференції до присутніх з вітальним словом звернулися  організатори заходу: доктор педагогічних наук, професор, голова правління Луганської обласної організації НСКУ, академік Національної академії педагогічних наук України, перший проректор Віталій Курило; доктор політичних наук, заступник голови правління Луганської обласної організації НСКУ, директор навчально-наукового інституту соціальних і гуманітарних наук Антон Бадер, доктор філософії, менеджер Департаменту сталого розвитку та внутрішніх комунікацій АТ «Укрзалізниця», голова правління ГО «Фонд відновлення залізничної спадщини України» Микола Рубан. Вони відзначили важливість конференції для розвитку краєзнавчого руху України та побажали учасникам цікавих доповідей та плідних дискусій.

На пленарному засіданні були представлені доповіді про виклики для луганського краєзнавства в умовах  чергового переміщення ЛОО НСКУ (доктор педагогічних наук, професор, голова правління ЛОО НСКУ, академік НАПН України, перший проректор ЛНУ імені Тараса Шевченка Віталій Курило), історію села Весела Гора на Луганщині у XVIII сторіччі (доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та археології ДонДУ імені Василя Стуса Роман Литвиненко), створення Лутугинського залізничного тунелю (доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії та археології ЛНУ імені Тараса Шевченка» Олександр Набока), формування Ізюмських козацьких громад на території Луганського краю (кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри професійних та спеціальних дисциплін, Херсонський факультет Одеського державного університету внутрішніх справ Андрій Беніцький), а також про «Словник українських східнослобожанських говірок» як пам’ятку живого народного мовлення (доктор філологічних наук, професор кафедри української мови ЛНУ імені Тараса Шевченка» Катерина Глуховцева).

Для подальшої роботи було організовано обговорення доповідей у секціях. Поруч з традиційно активною секцією історії Луганщини дуже плідною і цікавою була робота довідників секції історії інших регіонів України, де першу скрипку, безумовно, грали краєзнавці Лубенщини. Тематика доповідей на секціях була представлена найрізноманітніша: Луганське товариство «Просвіта» в 1917–1918 рр., життя та діяльність останнього Старобільського сотника, передмістя м. Старобільськ за Першим Всезагальним переписом  населення Російської імперії 1897 р., об’єкти історико-архітектурної та монументальної спадщини м. Рубіжне в умовах російської військової експансії (2022 р.), життя та трагічна доля Олександра Цюпака, історія Лубенської вчительської семінарії 1911–1920 рр., пам’ятні сторінки історії Лубенщини під час революційних подій початку XX століття, рейди РПАУ (махновців) Полтавщиною і Луганщиною в 1920 – 1921 роках. Активну участь в обговоренні доповідей взяли Ольга Дробишева, Олексій Лисенко, Євгенія Шевцова та Катерина Котеленець, Юлія Цикулова, Євгеній Кузьменко, Микола Бривко, Тетяна Сафронова, Микола Тараненко, Олександр Карпенко.

Традиційно конференція стала майданчиком для апробації результатів краєзнавчих розвідок молодих дослідників в межах Днів науки університету. Цьогоріч у роботі спеціальної секції взяли участь і представники шкільництва Лубенщини (Марина Савенко), і учні – слухачі КЗ «ЛОМАНУМ» (Діана Лєбєдь та інші), і студенти НН ІСГН – Іван Чередниченко, Валерія Ільницька, Вікторія Макаренко та інші.

VІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Луганщина: краєзнавчі розвідки» для учасників є не лише приводом зустрітися та поділитися досягненнями у краєзнавчій діяльності, але й джерелом натхнення для її продовження. Лейтмотивом заходу стала ідея про неочевидну, але помітну близькість історії Луганщини і Полтавщини, що має прорости спільними дослідженнями в майбутньому.

 

За інформацією НН ІСГН

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024