Участь у круглому столі

Участь у круглому столі «Українська митниця в умовах вступу України до Європейського союзу»

Науково-педагогічні працівники кафедри товарознавства і торговельного підприємництва разом із здобувачами освітньої програми (ОП) «Товарознавство та експертиза в митній справі» бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти (зокрема гаранти ОП та стейкхолдери) взяли участь у круглому столі «Українська митниця в умовах вступу України до Європейського союзу», який відбувся 29 березня 2024 р.

Функціонування і безперервне реформування митних органів в Україні протягом історії свого існування носило найбільш неоднозначний і суперечливий характер. Митні органи України пройшли складний шлях інституційних метаморфоз протягом історії свого існування. Митниця – один з рекордсменів серед інших органів влади у спробах постійного реформування.

Чого вже досягнуто та, що ще необхідно зробити у митній сфері на шляху європейської інтеграції?

Якою бути українській митниці в умовах вступу до ЄС?

Означене обговорено під час круглого столу.

У відкритій дискусії представників державних установ, бізнесу, громадських організацій, науковців, практиків, експертів,  здобувачі вищої освіти відбулося обговорення нагальних питань удосконалення діяльності української митниці, а саме:

який досвід європейських країн у реформуванні митниці на шляху вступу до ЄС може допомогти Україні запобігти помилкам?

які є перешкоди у митній сфері/очікувані реформи та виклики у реформуванні української митниці, нерозв’язані проблеми та шляхи їх розв’язання?

якою є візія (бачення) майбутніх змін або якою ж буде українська митниця в умовах вступу України до ЄС?

як дістатися кінцевого пункту призначення максимально ефективно?

В обговоренні нагальних питань взяли участь:

Владислав СУВОРОВ, Заступник Голови Державної митної служби України;

Олександр МОСКАЛЕНКО, директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів України;

Вітяніс АЛІШАУСКАС, Міжнародний ключовий експерт з митних реформ, EU4PFM;

Михайло НЕПРАН, Перший віце-президент ТПП України;

Роберт ЗЕЛДІ, Експерт з митних питань, партнер юридичної компанії Delta International Services;

Ірина СУШКО, Виконавча директорка ГО «Європа без бар’єрів», провідна експертка з управління кордонами та міграцією;

Олег КИРИЄВСЬКИЙ, Співголова митного комітету ЄБА;

Олександр ЛАЗАРЄВ, Співголова митного комітету ЄБА;

Володимир ХИРНИЙ, заступник директора Департаменту – начальник управління аналітичного забезпечення стратегічного та поточного планування Адміністрації Державної прикордонної служби України;

Лев БАЯЗІТОВ, Радник Президента Асоціації «УКРЗОВНІШТРАНС»;

Ілля ЗІБНИЦЬКИЙ, Директор Асоціації митних брокерів України;

Віталій КИРИЧУК, Віце-президент Волинської ТПП;

Юрій ПЕРОГАНИЧ, Генеральний директор, Асоціація підприємств інформаційних технологій України;

В’ячеслав БИКОВЕЦЬ, Генеральний директор, Спілка підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України

Олег ГЕТМАН, Економічна платформа;

Вероніка МОВЧАН, Директорка з наукової роботи ІЕД, керівниця Центру економічних досліджень.

Отримання Україною статусу країни кандидата на вступ до ЄС ставить перед Держмитслужбою та українським Урядом серйозні виклики та одночасно відкриває амбітні перспективи у побудові сучасної митної системи відповідно до європейських стандартів. А головне – відповідає на питання, у якому ж напрямку мають відбуватися ці зміни.

Під час заходу експерти ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» презентували основні положення консультативної роботи «Майбутнє української митниці в умовах вступу України до ЄС».

Таким чином, систематична участь у подібних заходах, зокрема гарантів ОП «Товарознавство та експертиза в митній справі» стейкхолдерів сприятиме оновленню змісту освіти з урахування змін у побудові сучасної митної системи відповідно до європейських стандартів та отримання Україною статусу країни кандидата на вступ до ЄС.

Кафедра товарознавства і торговельного підприємництва ННІТТ