Гостьова лекція в ННІ ПАН
6.3.2024
В ННІ ПАН відбулася гостьова лекція «Генетичні ресурси Дослідної станції лікарських рослин: інтродукція та використання».
Здобувачі та викладачі всіх спеціальностей інституту природничих і аграрних наук відвідали гостьову лекцію, яку провели для них Тетяна ШЕВЧЕНКО, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник відділу екології і фармакогнозії Дослідної станції лікарських рослин Інституту агроекології і природокористування НААНУ, колектор ботанічного розсаднику відповідальний виконавець завдання програми «Генетичні ресурси рослин України» та Микола КОЛОСОВИЧ, кандидат сільськогосподарських наук, вчений секретар Дослідної станції лікарських рослин Інституту агроекології і природокористування НААНУ, керівник завдання програми «Генетичні ресурси рослин України».
Ця гостьова лекція була присвячена ряду важливих питань, таких як: шляхи та особливості інтродукції лікарських рослин; позитивні і негативні сторони інтродукційного процесу; генетичне різноманіття колекцій Дослідної станції лікарських рослин; шляхи поповнення колекцій та використання зразків генофонду. Працівниками Дослідної станції лікарських рослин здійснюються чисельні експедиції з метою збору місцевого генофонду культурних рослин та дикорослих видів на території України. Зацікавленість у слухачів викликали питання методів селекції, які застосовують для створення нових сортів лікарських рослин. У Дослідній станції лікарських рослин не тільки вирощують колекції лікарських рослин (у тому числі рідкісних та зникаючих видів), а й створено низку нових сортів, наприклад Алтея лікарська (сорт Гардіан), Лопух справжній (сорт Еталон) та багато інших. Крім того, інтродукційні процеси впливають на екологічну рівновагу і є актуальною проблемою сьогодення, як розповіла пані Тетяна: «Існуюча нині в Україні практика стихійної інтродукції рослин становить серйозну загрозу екологічній та економічній безпеці країни. Вона сприяє неконтрольованому поширенню нових карантинних шкідників, хвороб і бур’янів, стримує розвиток вітчизняного розсадництва, сприяє витоку валютних коштів за кордон, але не дає змоги створювати та впроваджувати у виробництво адаптовані до міських умов форми інтродуцентів».
Щиро вдячні пані Тетяні, пану Миколаю та нашим партнерам – Дослідній станції лікарських рослин Інституту агроекології і природокористування НААНУ за змістовну цікаву лекцію, корисну професійну зустріч і сподіваємося на подальшу співпрацю!
Навчально-науковий інститут природничих і аграрних наук