Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Науково-практичний семінар

Відбувся науково-практичний семінар до Дня рідної мови і Дня університету.

Напередодні Дня рідної мови й 103-ої річниці університету проведено науково-практичний семінар за участі письменниці Тетяни Стус для здобувачів вищої й фахової передвищої освіти та потенційних абітурієнтів нашого закладу освіти.

19 лютого відбувся науково-практичний семінар «Креативність не тільки в професії: можливості професійної й особистісної самореалізації українського словесника». Започаткований кафедрою української мови, він реалізує кілька напрямів, зокрема напрям наукової й профорієнтаційної роботи, партнерську співпрацю з іншими закладами вищої, фахової передвищої й загальної середньої освіти, зовнішніми й внутрішніми стейкголдерами освітніх програм навчально-наукового інституту філології і журналістики.

Модераторка семінару, професорка кафедри української мови, Катерина Глуховцева звернулася до присутніх із вітальним словом з нагоди Дня рідної мови й зауважила: «Щиро вітаємо присутніх з Міжнародним днем рідної мови, мови, якою ми щодня спілкуємося і якою висловлюємо свої думки. Існує багато визначень рідної мови. Але ми сьогодні звернемося до тлумачення українського ученого Віталія Русанівського, яке подане в енциклопедії «Українська мова»: «Рідна мова – мова, з якою людина входить у світ, прилучається до загальнолюдських цінностей у їх національній своєрідності. Людина стає свідомою, оволодіваючи мовою своїх батьків. Тому в художній літературі – поезії і прозі – всіх народів поняття рідної мови виступає поряд з поняттям рідного краю, батьківської хати, материнського тепла, вітчизни, тобто рідна мова сприймається не просто як засіб комунікації, не тільки як знаряддя формування думок, а значно інтимніше – як одне з головних джерел патріотичних почуттів, як рецептор духовно-емоційної сфери людини. Рідна мова єднає, консолідує народ у часі й просторі».

Запрошеною гостею семінару стала Тетяна Стус, випускниця 1998 року ЛНУ імені Тараса Шевченка, авторка дитячих книжок, літературна критикиня, редакторка, членкиня Асоціації українських письменників, яка поділилася досвідом власного творчого зростання від студентки педагогічного вишу через випробування власних сил у громадській діяльності, різних галузях освітянської й видавничої справи до відомої популяризаторки української дитячої книги.

Тетяна Стус є яскравою представницею славної когорти випускників спеціальності «Українська мова і література», яка зуміла себе реалізувати і в професії, і в творчості. На початку професійної кар’єри вона продовжила традиції педагогічної родини, на певний час стала вчителькою в третьому поколінні, працювала в школах м. Луганська. Креативність її особистості реалізована в різних видах діяльності – арт-менеджерка, керівниця проєкту промоції дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги», експертка та співзасновниця рейтингу видань для дітей та підлітків «Рейтинг критика», член журі премій та рейтингів у галузі дитячої літератури («Джури», «Коронація слова», «Книжка року», «Великий їжак» та ін.).

Участь у семінарі взяли зокрема здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів, здобувачі фахової передвищої освіти ВСП «Лисичанський педагогічний фаховий коледж ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка», викладачі навчально-наукового інституту філології і журналістики.

За добрими традиціями співпраці із закладами загальної середньої освіти долучилися до роботи семінару і вчителі, і учні, зокрема серед них і одинадцятикласники Кремінського ліцею № 5 Кремінської міської ради Луганської області, Опорного закладу «Скороходівський ліцей» Скороходівської селищної ради Полтавської області, які зараз уже обирають свій майбутній професійний шлях.

Учасники семінару вели професійно-творчий діалог з сучасною письменницею, говорили й згадували про цікаві студентські роки, про вплив обраної спеціальності на формування життєвих орієнтирів, про шлях і мотивацію до творчості, професійне зростання, про важливість дитячого читання, про методи аналізу творів та багато іншого.

Тетяна Стус зізналася: «Навчання було цікавим і насиченим, закінчила з відзнакою. Пишаюся, що навчалася в Луганському національному – у кращому університеті, у кращих викладачів. І хоча мала інші плани щодо майбутньої професії, доля пов’язала мене з українською філологією і відкрила мені українське слово». Порадила і здобувачам освіти, і абітурієнтам не боятися себе, не боятися змін і впевнено йти до своєї мети і до своєї мрії.

Директорка навчально-наукового інституту філології і журналістики, професорка Вікторія Дмитренко пригадала початок власної викладацької діяльності й спілкування з Тетяною Стус як здобувачкою педагогічної освіти вчителя української мови, літератури й народознавства.

Завідувачка кафедри української мови, професорка Алла Нікітіна акцентувала увагу на тому, що твори Тетяни Стус викликають значний науковий інтерес, рецепцію її творчості відображено в актуальних наукових дослідженнях, казки й оповідання авторки служать цікавим лінгводидактичним матеріалом і можуть стати предметом наукових пошуків у курсових і кваліфікаційних роботах.

Доцентка кафедри української мови Валентина Лєснова зауважила, що сьогодні Тетяна Стус знана і в Україні, і далеко за її межами дитяча письменниця, її твори, перекладені іноземними мовами, мають успіх серед закордонних читачів.

Доцентка кафедри української мови Оксана Клєщова ініціювала обговорення з Тетяною Стус питання, як розуміють поняття тексту мовознавці й ті, хто ці тексти створюють.

Виступ Тетяни Стус викликав і значну кількість запитань від студентів й потенційних абітурієнтів.

Під час семінару здобувачі освіти подякували за можливість «живого» спілкування з «живою» письменницею й змогу дізнатися про широкі професійні можливості випускників спеціальності «Українська мова і література», висловили надію на подальші творчі зустрічі.

За результатами заходу всі учасники семінару одержали сертифікати.

 

Кафедра української мови

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2024