«Слобожанська беседа – 16»

Традиційно шістнадцятий рік поспіль на факультеті української філології та журналістики проходить конференція «Слобожанська беседа».

Цього року зібралися поціновувачі рідного слова, ті, хто не байдужий до питань його функціонування, дослідження й утвердження в українському суспільстві.

До бесіди з філологами-шевченківцями долучилися лінгвісти й учителі української мови і літератури з Києва, Бердянська, Дніпра, Житомира, Кам’янця-Подільського, Кривого Рогу, Кропивницького, Львова, Миколаєва, Луцька, Полтави, Рівного, Умані, Харкова, Херсона, Черкас, Чернівців та Словацької Республіки. Зокрема, співробітники відділу діалектології і відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту української мови НАН України; Інституту педагогіки НАПН України, відділу навчання української мови та літератури; університету Матея Бела Словацької Республіки.

Серед учасників конференції провідні науковці і здобувачі освіти Волинського національного університету імені Лесі Українки, Київського національного лінгвістичного університету, Криворізького державного педагогічного університету, Житомирського державного університету імені Івана Франка, Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Донецького національного технічного університету, Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Поліського національного університету, Луганського державного медичного університету, Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, Полтавського університету економіки і торгівлі, Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, Донбаської державної машинобудівної академії, Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, Херсонського державного університету, Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та інші.

Активними учасниками конференціі були вчителі з Київської гімназії № 191 імені П. Г.Тичини, Катеринопільського ліцею №1, Корсунь-Шевченківського ліцею, Кремінського ліцею №5, Старобільського фахового коледжу, Уманського ліцею № 1 та Харківського фахового коледжу будівництва, архітектури та дизайну.

Ця конференція репрезентувала пошуки досвідчених і молодих учених, загальна кількість учасників досягла цифри 134.

У режимі онлайн спілкувалося близько 60 вчених. Матеріали конференції будуть оприлюднені в збірнику «Слобожанська беседа» та фаховому виданні «Лінгвістика».

Пленарне засідання конференції розпочав доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови Національної академії наук України, завідувач відділу діалектології Павло Гриценко, який у своїй доповіді порушив актуальні проблеми розвитку української мови, її стану,  акцентував увагу на сучасних викликах та перспективах її дослідження.

Порушувалися питання української ментальності й діалектологічних досліджень (д. філол. н. Гуцуляк Т. Є., д. філол. н. Коваленко Н. Д., д. філол. н. Коваленко Б. О., д. філол. н. Мартинова Г. І.), висвітлювалися актуальні аспекти дослідження стилістики й культури мови (д. філол. н. Бибик С. П., д. філол. н. Коць Т. А., канд. філол. н. Ганжа А. Ю.).

Особливий інтерес і жваву дискусію викликали доповіді, що презентували особливості організації навчально-комунікативного простору в сучасних закладах освіти (д. пед. н. Горошкіна О. М., д. пед. н. Шехавцова С. О.).

Під час секційних засідань 9 листопада науковці-початківці (здобувачі вищої, фахової передвищої та середньої освіти) мали можливість надихнутися змістовними та глибокими доповідями науковців, поділитися власними досягненнями, висловити свої міркування щодо питань української пісні й національної ментальності, культурологічного підґрунтя мовних явищ, аксіологічних чинників мовного портрету українського суспільства періоду російсько-української війни, мовної особистості в контексті мотивів і потреб соціального спілкування, сучасних викликів у мовно-літературній освіті в період воєнного стану в Україні.

Конференція стала справжнім науковим святом і продовженням славних традицій, започаткованих кафедрою української мови.

Дякуємо учасникам конференції за ґрунтовні дослідження й цікаві дискусії і сподіваємося на подальші зустрічі.

Факультет української філології та журналістики