Кафедра музичного мистецтва та хореографії
Загальна інформація
Адреса: 36000, м. Полтава, вул. Коваля, 3; ауд. 233
Телефон: 066 0076941
Е-mаіl: direktorat_ikm@ukr.net (з приміткою «для кафедри музичного мистецтва»)
Кафедру створено 01 вересня 2015 р. на базі кафедри теорії, історії музики та інструментальної підготовки і кафедри співів та хорового диригування (наказ по ЛНУ імені Тараса Шевченка № 448-вк від 31.08.2015 р.).
Головна мета створення кафедри та її завдання: забезпечення ґрунтовної теоретичної та практичної підготовки майбутніх музикантів-виконавців та викладачів музики, розвиток їх природного таланту; взаємозв’язок навчального процесу і творчої діяльності студентів як форми активного зростання їх професійної майстерності; опанування вітчизняної системи музично-художнього виховання у взаємозв’язку зі світовими мистецько-педагогічними школами; індивідуальний підхід до кожного студента та створення умов для розкриття особистого творчого потенціалу.
Місія кафедри: підготовка кваліфікованих, гармонійно розвинених фахівців у галузі мистецтва та художньої культури, які б органічно поєднували фундаментальну музичну освіту та практичні навички музиканта-виконавця; формування духовного світу майбутніх фахівців засобами мистецтва; удосконалення змісту підготовки фахівців музичного профілю задля успішної їх подальшої творчої реалізації.
Освітня діяльність
Кафедра є випускаючою з напрямів підготовки й спеціальностей «Музичне мистецтво» та «Середня освіта (Музичне мистецтво)». Вона здійснює підготовку кваліфікованих фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнями «бакалавр», «спеціаліст», «магістр»:
- «Музичне мистецтво» (спеціалізації – «Академічний спів», «Естрадний спів», «Хорове диригування», «Фортепіано», «Народні інструменти», «Оркестрові струнні інструменти», «Оркестрові духові та ударні інструменти», «Музичне мистецтво естради та джазу»);
- «Музичне мистецтво*» (спеціалізація – «Художня культура», денна та заочна форми навчання).
Студентам викладаються дисципліни:
- Музично-теоретичні дисципліни (теорія музики, сольфеджіо, гармонія, аналіз музичних форм, основи композиції)
- Історія світової та української музичної культури
- Народна музична творчість
- Теорія та історія класичного музичного мистецтва
- Історія вокально-хорового виконавського мистецтва
- Історія виконавського мистецтва (за видами)
- Українська музика для дітей
- Основи методики інструментального виконавства
- Основи вокальної методики
- Методика музичного виховання
- Музична педагогіка
- Музична психологія
- Менеджмент концертно-виконавської діяльності
- Основи науково-дослідної роботи
- Педагогічний практикум
- Основи праці в студії
- Концертно-камерний спів
- Хорознавство
- Методика роботи з академічним та народним хором
- Хорове аранжування
- Читання та аналіз хорових партитур
- Методика викладання гри на спеціальному інструменті (за видами)
- Музично-інформаційні технології
- Практикум шкільного репертуару
- Хорова література
- Музична критика
- Музична естетика
- Вокально-естрадне мистецтво ХХ століття
- Методологія наукового дослідження в галузі мистецтвознавства та мистецької педагогіки
- Художньо-естетичні проблеми музичної культури
- Фольклорний ансамбль
- Сучасні техніки композиції
- Диригування (за видами)
- Інструментування
- Читання оркестрових партитур
- Хоровий клас
- Вокальний клас
- Сольний спів
- Оперна студія
- Камерне виконавство
- Виконавська майстерність
- Спеціальний інструмент (за видами)
- Загальне фортепіано
- Концертмейстерський клас
- Концертмейстерський практикум
- Фортепіанний ансамбль (або Естрадно-джазовий ансамбль)
- Основний музичний інструмент (за видами)
- Додатковий інструмент
- Оркестровий клас
- Диригентсько-оркестровий практикум
Навчальний процес, спрямований на підготовку сучасних фахівців в галузі музичного мистецтва та освіти, поєднує в собі два компонента: історико-теоретичний та практичний (виконавський).
Зміст історико-теоретичних та практичних курсів надає студентам кафедри ключ до розуміння не тільки окремо взятих творів й індивідуального стилю композиторів, мови національних шкіл чи виразно-змістовних сфер музики, але й осмисленню ідей та специфіки музичного мислення епохи, музично-історичного часу. Теоретичні заняття тісно пов’язані з практичними заняттями, і це сприяє активізації та ефективній організації навчального процесу. Студенти, які бажають удосконалювати виконавську майстерність, отримують не тільки гарну теоретичну підготовку, але й можливість займатись концертною діяльністю.
Навчальний процес забезпечує професорсько-викладацький склад кафедри:
Наукова діяльність
Наукова діяльність є одним із провідних напрямів роботи професорсько-викладацького складу кафедри. Основними векторами наукової роботи є організація наукових конференцій і семінарів регіонального, всеукраїнського й міжнародного рівнів; видання наукових публікацій, підготовка й захист кандидатських і докторських дисертацій з проблем мистецтвознавства й педагогіки; наукова робота зі студентами та магістрантами.
Викладачі кафедри беруть участь у розробці науково-дослідних тем: «Проблеми оптимізації та розвитку художньої освіти та естетичного виховання молоді», «Актуальні проблеми інструментального виконавства та професійної музичної підготовки».
Кафедра здійснює розробку науково-дослідного проекту: «Формування професійної компетентності студентів музичних спеціальностей у вищих навчальних закладах». Керівник проекту – доктор педагогічних наук, професор Сташевська І. О. Метою проекту є поглиблення теоретико-методологічних основ формування професійної компетентності студентів музичних спеціальностей у системі багаторівневої освіти та розробка практичних рекомендацій щодо організації процесу професійної підготовки майбутніх фахівців у галузі музичної культури.
Традицією кафедри стало проведення міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій: «Мистецька освіта в контексті глобалізації та полі культурності», «Стратегія розвитку художньої освіти та естетичного виховання в Україні у ХХІ столітті», «Актуальні питання баянно-акордеонного виконавства та педагогіки в мистецьких навчальних закладах». Матеріали конференцій висвітлюються в збірниках наукових праць.
Викладачі кафедри постійно беруть участь у роботі інших науково-практичних конференцій різного рівня, проводять науково-методичну та консультативну роботу в загальноосвітніх і мистецьких навчальних закладах.
Науково-дослідна та творча робота зі студентами
Студенти кафедри регулярно заохочуються до науково-дослідної роботи, особливо, під час підготовки і проведення Університетських Днів науки, підготовки наукових праць для участі в університетському конкурсі наукових робіт студентів. Студенти і магістранти приймають активну участь в Регіональній науково-практичній конференції магістрантів і молодих учених «Художня освіта та естетичне виховання молоді», на яких обговорюються перспективи підвищення ефективності естетичного виховання дітей і молоді в загальноосвітніх школах та мистецьких навчальних закладах, проблеми оптимізації професійної музичної освіти, питання музично-інструментального виконавства й інше.
Творча робота зі студентами спрямовується на їх підготовку та участь у різноманітних творчих заходах і акціях, зокрема всеукраїнських і міжнародних виконавських конкурсах і фестивалях, а також тематичних концертах, презентаціях та ін.
Міжнародна співпраця
З метою впровадження новітніх технологій в навчальний процес кафедра налагодила освітні, творчі й наукові зв’язки з різними навчальними закладами, організаціями і науковими установами України і зарубіжжя. Кафедра співпрацює з Національною всеукраїнською музичною спілкою, Національною спілкою композиторів України, іншими творчими об’єднаннями. Підписані договори про співпрацю та налагоджено співробітництво з Музичною академією Університету Східного Сараєво (Боснія і Герцеговина), Університету м. Ніш (Сербія), Бєлгородським інститутом мистецтв і культури (Росія), Поморською академією в м. Слупськ та Інститутом музичної освіти університету ім. Яна Кохановського в м. Кельце (Польща), Айзенштадською консерваторією (Австрія) та ін. Найкращі студенти кафедри неодноразово брали участь в якості стажистів у роботі Віденського музичного семінару, а також гастролювали як інструменталісти спільно з професором Віденської музичної академії Куртом Шмидом.
Хореографічне відділення
Адреса: м. Полтава, вул. Коваля,3
Телефон: +380668400479
Е-mаіl: kafedr.dance@yandex.ru
Відділення хореографії створено 01.09.2006 р. на базі Інституту культури і мистецтв.
Відділення хореографії є структурним підрозділом ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».
Стратегічними пріоритетами діяльності відділення хореографії є:
- реалізація інноваційного навчального процесу, відповідно до рівня світових стандартів;
- підвищення якості наукових досліджень і розробок, пов’язаних з хореографічним мистецтвом та хореографічною педагогікою;
- підготовка висококваліфікованих фахівців на замовлення відповідних галузевих організацій;
- підготовка і виховання педагогічних кадрів вищої кваліфікації
- розвиток соціально-культурної сфери.
Реалізація навчального процесу на відділенні хореографії включає:
- безперервний розвиток і вдосконалювання навчальних планів, уведення нових навчальних дисциплін, авторських і міждисциплінарних курсів, що забезпечують синхронізаціюсвітових досягнень в області хореографічної педагогіки та ін.;
- розробку та впровадження передових інформаційних і освітніх технологій в освітній процес;
- розробку повного комплекту електронних освітніх ресурсів, програмних засобів комп’ютерного дистанційного навчання й контролю знань слухачів і студентів;
- розробку педагогічних засобів, технологій для забезпечення високої якості викладання;
- створення внутрішньо-кафедральної системи керування якістю освіти на базі досягнень українського і світового досвіду;
- розвиток механізмів академічної мобільності викладачів і студентів на основі впровадження системи кредитів і залікових одиниць.
Стратегічні цілі відділення хореографії:
- зростання науково-педагогічної кваліфікації співробітників;
- регулярна модернізація матеріальної бази освітнього процесу і наукових досліджень;
- оптимізація навчального навантаження;
- розробка і впровадження затребуваних навчальних дисциплін і навчальних програм для магістерської підготовки;
- розширення спектра надаваних освітніх послуг
Навчальна діяльність
Відділення здійснює підготовку професіоналів за освітньо-кваліфікаційними рівнями:
ОКР бакалавра
- Хореографія (сучасна);
- Хореографія (народна);
- Хореографія (бальна).
ОКР магістра (денна та заочна форма навчання)
Студентам викладаються наступні навчальні дисципліни:
- Теорія і методика викладання класичного танцю
- Хореографічний тренаж
- Основи народно-сценічного танцю
- Основи сучасного танцю
- Історія костюма та сценічне оформлення танцю
- Ансамбль народно-сценічного танцю
- Основи бального танцю
- Ансамбль сучасного танцю
- Теорія і методика викладання стріт – денс
- Теорія і методика викладання латино – американського танцю
- Теорія і методика викладання українського танцю
- Теорія і методика викладання історико – побутового танцю
- Композиція та постановка танцю
- Теорія і методика викладання народно-сценічного танцю
- Теорія і методика викладання джаз-танцю
- Теорія і методика викладання європейського танцю
- Теорія і методика викладання латиноамериканського танцю
Навчальний процес забезпечує науково-педагогічний склад відділення:
![]() |
![]() |
![]() |
Вільховченко Тетяна Іванівна, старший викладач |
Семененко Валерій Володимирович, концертмейстер |
Пономаренко Олена Андріівна, концертмейстер |
Наукова діяльність
Відділення хореографії працює над комплексними науковими темами: «Сучасні танцювальні форми та їх впровадження в національне хореографічне мистецтво»; «Розвиток творчої особистості засобами хореографічного мистецтва». Є організатором щорічної Регіональної науково-практичної конференції: “Творчі пошуки в галузі мистецтва та художньої освіти: традиції, сучасність та перспективи”.
Залучення викладачів, студентів та магістрантів в науково-дослідну роботу є невід’ємної складовою роботи викладацького складу відділення хореографії. Науково-дослідна робота студентів та магістрантів розглядається на засіданнях відділення в межах низки проблемних питань. Ці питання пов’язані з координацією тематики виступів студентів на студентських Днях науки, тематики магістерських робіт з науковими комплексними темами, з організацією олімпіад зі спеціальних дисциплін та розробкою для них контрольних творчих завдань, які включають елемент науковості, що сприяє виявленню студентів, здатних до науково-дослідної діяльності; з залученням обдарованих студентів до написання наукових робіт з метою участі в університетських конкурсах студентських наукових праць, Всеукраїнських конкурсах та олімпіадах; з участю студентів і магістрантів у наукових конференціях та публікаціями їх наукових досліджень. Викладачі відділення беруть участь у Міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференціях, семінарах, творчих конкурсах тощо.
Творчі зв’язки
Відділення хореографії ЛНУ імені Тараса Шевченка плідно співпрацює з різними навчальними закладами, організаціями і науковими установами України і зарубіжжя. Кафедрами хореографії Прикарпатського національного університетом імені В. Стефаника; Рівненського державного гуманітарного університету; Херсонського державного університету; Бердянського державного педагогічного університету; Львівським національним університетом імені Івана Франка.
26.10.2017