Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Історія

1 березня 2016 року Луганському національному університету виповнилося 95 років. Це свято не тільки окремого навчального закладу, це визначна дата в історії розвитку вищої освіти на Луганщині. Адже саме з відкриття 1 березня 1921 року першого на Донбасі вищого навчального закладу (Донецьких вищих педагогічних губернських курсів) починається історія вищої школи в нашому регіоні.

У 1923 році губернські курси були реорганізовані в Донецький інститут народної освіти, який розташовувався в одному з найкращих багатоповерхових будинків по вулиці Т.Г.Шевченка.

1934-35 навчальний рік інститут почав, маючи статус Луганського державного педагогічного. У довоєнний час інститут перетворився на одне з найбільших вищих навчальних закладів України. Протягом 1935-1940 рр. інститут дав вищу освіту 6,5 тисячам юнаків та дівчат.

26 квітня 1939 року Указом Президії Верховної Ради УРСР інституту було присвоєно ім’я генія українського народу Тараса Шевченка. Не випадково навчальному закладу дали ім’я Кобзаря, адже на той час це був єдиний інститут промислового краю, де готували викладачів української мови та літератури

Загальний розквіт дав стимул розвитку науки: у 1940 році був надрукований перший том «Наукових записок», а перед війною встигають опублікувати другий і третій томи збірників наукових праць.

За часів нацистської окупації інститут пережив дві евакуації, а після звільнення Ворошиловграду, з осені 1943 року, для навчального закладу почався період складного відновлення. Насамперед, потрібно було підготувати навчальні приміщення, і протягом жовтня-листопада під заняття пристосовується зруйнований корпус по вулиці Оборонній. Будівельні роботи велися переважно силами студентських бригад. Від фундаментальної університетської бібліотеки (200 тисяч найменувань) вдалося врятувати лише 13 тисяч книг. Але, незважаючи на труднощі, поступово поновлювалася науково-дослідницька робота. У 1944-45 навчальному році урядом республіки були виділені спеціальні кошти на наукову роботу, і викладачі отримали можливість працювати над підготовкою кандидатських дисертацій.

Твердження як потужного наукового центру і загальний розвиток навчального закладу дали підстави для зміни статусу, і в 1998 році ЛДПІ стає університетом. У центрі навчального процесу – наукова робота. Упроваджується багаторівнева система освіти, яка діє і сьогодні і дозволяє почати навчання з 1 класу гімназії (для дітей від 5 років) і продовжити її далі в коледжах, бакалавраті, магістратурі, аспірантурі, докторантурі.

Далі події біжать із шаленою швидкістю. Динамічний розвиток університету робить його популярним, відомим, конкурентоспроможним. Університет має серйозні структурні зміни, удосконалює роботу з міжнародними партнерами, виходить на позиції лідера освіти на вітчизняному ринку.

Серйозна увага приділяється питанню доступності освіти. У Луганській області та Криму поступово відкривалися структурні підрозділи університету, де студенти могли отримувати спочатку освіту рівня молодшого спеціаліста, а згодом – бакалавра. Так, у 1998 р. створений Старобільський факультет ЛНПУ, а через рік з’являється Ровеньківський факультет ЛНПУ. Напрям підготовки – переважно педагогічний. У 2002 р почав свою роботу Алуштинський навчально-консультаційний центр ЛНПУ. У 2005 р. університет відкриває Стахановський факультет. На даний момент усі вони, окрім Старобільського, знаходяться на окупованій території.

У період з кінця 90-х – початку 2000-х рр. в університеті почалися структурні зміни, викликані якісним ростом окремих факультетів та відкриттям нових напрямків підготовки. За цей час у складі навчального закладу з’явилися 7 інститутів.

Загальний розвиток університету стимулює численні професійні досягнення і визнання. У 2000 р. ЛДПУ визнано кращим спортивним навчальним закладом України. У всіх Олімпійських сезонах студенти університету відстоювали честь нашої країни. У цілому, студенти ЛНУ в боротьбі здобули 30 олімпійських медалей.

Ми пишаємося тим, що університет із 2000 по 2014 рр. був визнаний лідером у різних номінаціях Міжнародного академічного рейтингу «Золота Фортуна». Університет неодноразово здобував високе звання і статус «Лідера сучасної освіти», визнавався кращим спортивним закладом України. В академічному рейтингу університетів «Топ 200 Україна» ЛНУ зайняв 21-у позицію серед усіх вітчизняних вищих навчальних закладів. Також за даними «Топ 200», і відповідно до суспільного рейтингу «П’ятизірковий університет» ЛНУ є кращим у Луганському регіоні.

Крім того університет посів 25 місце (серед 200 ВНЗ України) у рейтингу University Web Ranking. Метою цього вебрейтингу є визначення популярності сайтів університетів у світі. У липні 2013 року за результатами світового рейтингу університетів «Кіберметрія» (Webometrics) ЛНУ зайняв 31 місце серед вітчизняних вишів.

Велику роль у забезпеченні якості знань відіграє рівень науково-дослідної роботи. Для її оптимізації на базі університету відкриваються філії досвідчених інститутів НАН різних напрямків, численні наукові центри.

У цей час наш виш пережив зміну статусу: 11 вересня 2003 року Указом Президента України №1012/2003 Луганському державному педагогічному університету імені Тараса Шевченка присвоєно статус національного.

Успіхи і досягнення університету не залишаються без уваги Міністерства освіти і науки України: згідно з рейтингом у 2006 р. ЛНПУ визнано найкращим вищим навчальним закладом України. Цей статус збережеться за університетом і в наступному році.

У той же час університет першим і єдиним в Україні проходить процедуру зовнішнього незалежного експертного оцінювання, яку проводить Європейська асоціація університетів. Комісія визнає якість освіти ЛНПУ таким, яке задовольняє європейським нормам і стандартам болонської системи, надає рекомендації з удосконалення науково-освітньої роботи університету.

Постійний розвиток і підвищення якості освіти стали підставою, щоб у 2008 році Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 р. № 535-р, наказами Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2008 р. № 364 та № 365 ЛНПУ набув статусу класичного і був реорганізований у ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». Відповідно до указу Президента України № 340/2008 від 11 квітня 2008 року за вищим навчальним закладом зберігається статус національного.

На сьогодні Луганський національний переживає не найлегші часи – виш знаходиться в евакуації, уже втретє за всю історію університету. Зараз ректорат, значна частина трудового та викладацького колективу знаходяться у м. Старобільську (Луганська область). Наказом МОН України № 1128 від 3.10.14 р. юридична адреса ЛНУ закріплена у м. Старобільськ, пл. Гоголя, 1.

У зв’язку із вимушеною евакуацією навчальний процес організований за очно-дистанційною формою. Із лютого 2015 року виш перейшов на потижнево планування навчання. Тобто студенти постійно задіяні в навчальному процесі. Викладачі працюють зі студентами через інтернет, періодично, групами 200-300 чоловік, молодь з’їжджається на навчальні тижні згідно розкладу. Крім стандартного стаціонарного навчання, для студентів організовують культурно-розважальну програму, спортивні ігри тощо.

Історія життя Луганського національного університету свідчить, що він, не дивлячись ні на що, дійсно є флагманом освіти у східному регіоні України. Одне з найпотужніших вищих навчальних закладів, сторінки історії якого, є етапами становлення і розвитку вищої школи на Донбасі. Адже в реформах, науковому просуванні, підвищенні якості освіти, університет із року в рік залишається першим, лідером, ініціатором, осередком створення нових педагогічних ідей та втіленням сучасних технологій, які роблять навчання цікавим, захоплюючим, корисний й ефективним.

Формула успіху ЛНУ проста, вважає голова наглядової ради, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПНУ Віталій Курило: «Кожен день, прожитий університетом, дає нам нові визнання і приносить нові перемоги і досягнення, але також це і нові завдання, нові амбіції, ми прагнемо стати сьогодні краще, ніж учора, бути завтра першими, бути університетом майбутнього».

20.09.2016

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2018