Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Історія

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка – один з найстаріших закладів вищої освіти Луганщини, що пройшов великий і славний шлях, переживши кардинальні зміни суспільно-політичного й економічного ладу, безліч реформ системи освіти та реорганізації.

Саме з відкриття 1 березня 1921 року першого на Донбасі вищого навчального закладу ‒ Донецьких вищих педагогічних губернських курсів, починається історія вищої школи в нашому регіоні.

У 1923 році губернські курси були реорганізовані в Донецький інститут народної освіти, який розташовувався в одному з найкращих багатоповерхових будинків по вулиці Т.Г. Шевченка.

1934‒1935 навчальний рік інститут почав, маючи статус Луганського державного педагогічного. У довоєнний час інститут перетворився на одне з найбільших вищих навчальних закладів України. Протягом 1935-1940 рр. інститут дав вищу освіту 6,5 тисячам юнаків та дівчат.

26 квітня 1939 року Указом Президії Верховної Ради УРСР інституту було присвоєно ім’я генія українського народу Тараса Шевченка. Не випадково навчальному закладу дали ім’я Кобзаря, адже на той час це був єдиний інститут промислового краю, де готували викладачів української мови та літератури. Загальний розквіт дав стимул розвитку науки: у 1940 році був надрукований перший том „Наукових записок”, а перед Другою світовою війною опубліковано другий і третій томи збірників наукових праць.

За часів нацистської окупації інститут пережив дві евакуації, а після звільнення Ворошиловграду, з осені 1943 року, для навчального закладу почався період складного відновлення.

Насамперед, потрібно було підготувати навчальні приміщення, і протягом жовтня-листопада для занять підготовлено корпус по вулиці Оборонній. Будівельні роботи велися переважно силами студентських бригад. Від фундаментальної університетської бібліотеки (200 тисяч найменувань) вдалося врятувати лише 13 тисяч книг.

Інтенсивніше інститут зростав у повоєнні роки. Було збудовано нові корпуси, спортивні зали. З того часу бере початок традиція роботи наукових шкіл, що знайшли своє продовження в практиці сучасних учених університету.

Утвердження як потужного наукового центру і загальний розвиток навчального закладу дали підстави для зміни статусу, і в 1998 році ЛДПІ стає університетом.

У центрі навчального процесу – наукова робота. Упроваджується багаторівнева система освіти, яка дозволяє почати навчання з 1 класу гімназії (для дітей від п’яти років) і продовжити її далі в коледжах, бакалавраті, магістратурі, аспірантурі, докторантурі.

Динамічний розвиток університету робить його популярним, відомим, конкурентоспроможним. Заклад має серйозні структурні зміни, удосконалює роботу з міжнародними партнерами, виходить на позиції лідера освіти на вітчизняному ринку.

Наприкінці 1990-х – початку 2000-х рр. в університеті почалися структурні зміни, викликані якісним ростом окремих факультетів та відкриттям нових напрямків підготовки. За цей час у складі навчального закладу з’явилися 7 інститутів.

Загальний розвиток університету стимулює численні професійні досягнення і визнання. У 2000 р. ЛДПУ визнано кращим спортивним навчальним закладом України. У всіх Олімпійських сезонах студенти університету відстоювали честь нашої країни. У цілому, студенти ЛНУ в боротьбі здобули 30 олімпійських медалей.

У цей час у навчальному закладі змінено статус: 11 вересня 2003 року Указом Президента України №1012/2003 Луганському державному педагогічному університету імені Тараса Шевченка присвоєно статус національного.

Успіхи і досягнення університету не залишилися поза увагою Міністерства освіти і науки України: згідно з рейтингом у 2006 р. ЛНПУ визнано найкращим вищим навчальним закладом України.

Постійний розвиток і підвищення якості освіти стали підставою, щоб у 2008 році Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2008 р. № 535-р, наказами Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2008 р. № 364 та № 365 ЛНПУ набув статусу класичного і був реорганізований у ДЗ „Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

Складні суспільно-політичні події в Україні стали переломним етапом у розвитку навчального закладу. Залишаючись вірними Україні та рідній Альма-матер, викладачі та студенти вимушені перебувати в евакуації, уже втретє за всю історію університету. Зараз ректорат, значна частина трудового та викладацького колективу знаходяться у м. Старобільську (Луганська область). Наказом МОН України № 1128 від 3.10.14 р. юридична адреса ЛНУ закріплена у м. Старобільськ, пл. Гоголя, 1.

Не зважаючи на складні умови, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка є лідером освіти й науки, центром культурного розвитку Східноукраїнського регіону.

Протягом семи останніх років наш університет залишається серед кращих вишів країни за підсумками рейтингу ТОП-200 Україна, випереджаючи всі інші луганські виші. Університет неодноразово було визнано лідером у різних номінаціях Міжнародного Академічного рейтингу „Золота Фортуна”.

За рейтингом Webometrics, який визначає рівень присутності в мережі Інтернет, Луганський національний університет демонструє високі  показники серед вітчизняних вишів. А цифровий репозиторій ЛНУ імені Тараса Шевченка посідає провідні місця серед репозиторіїв українських закладів вищої освіти.

Університет має доступ до найбільших міжнародних реферативних  та наукометричних  баз наукової літератури:  SCOPUS, Webometrics та інші.

Високі показники Луганський національний університет імені Тараса Шевченка постійно демонструє на Міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти”. Так у 2016 році наш заклад отримав золоті медалі в декількох тематичних номінаціях. Крім того, науково-педагогічний колектив Луганського національного університету імені Тараса Шевченка було нагороджено Почесним дипломом „За мужність і самовідданість у збереженні творчих надбань вітчизняної освіти в умовах військової агресії”. У березні 2017 року на виставці ЛНУ імені Тараса Шевченка був визнаний лідером вищої освіти України.

У консолідованому рейтингу закладів вищої освіти у серпні 2017 року наш університет серед  ЗВО Луганської області посів 1 місце.

У рейтинговому виставковому конкурсі на IX міжнародній виставці „Сучасні заклади освіти – 2018” Луганський національний університет імені Тараса Шевченка удостоєний дипломом Гран-прі „Лідер міжнародної діяльності”. За результатами конкурсного відбору та експертизи ЛНУ також отримав золоту медаль у тематичній номінації та сертифікат „Якість наукових публікацій” за показниками рейтингу міжнародної наукометричної бази даних Scopus.

Історія життя Луганського національного університету свідчить, що, не зважаючи на труднощі та обставини, він дійсно є флагманом освіти у східному регіоні України. Одним з найпотужніших вищих навчальних закладів, сторінки історії якого є етапами становлення і розвитку вищої школи на Донбасі.

Прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка,

12.09.2018

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019