Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

The results of the competition “World people’s poetry”

The results of the competition “World people’s poetry” dedicated to the 100th anniversary of Luhansk Taras Shevchenko National University

For the fourth year in a row, the Faculty of Foreign Languages, headed by Dean Svitlana Olexandrivna Shekhavtsova, and with the participation of the Department of Romance and Germanic Philology, Head Olena Mykolaiivna Byndas, holds a competition of readers in a foreign language for Luhansk and Poltava regions. This year the usual format of the event was changed to online. More than 100 videos were submitted in Italian, Spanish, French, German and English.

For this year’s participants, teachers of foreign languages conduct free master classes in different languages: Olha Grygorivna Blednova (German), Valeriia Oleksandrivna Shkarlet (Spanish), Mila Andriivna Ovcharova (French), Oleksandra Borzova (Japan), San Sanych Podmarov (Chanese) and Iryna Sergiivna Paslavska (English).

FFL hopes for fruitful cooperation and plans to continue communicating with future entrants by holding free master classes in the above languages on a monthly basis.

Our Luhansk region winners:

Italian

Gran-prix: Danylo Nazarko, 11th grade, Kreminna Lyceum №5;

Thanks to Katherine Piddybna, 11th grade, Kreminna Lyceum №5;

 Spanish

Grand Prix – Dmitry Stepanov, 11th grade, Kremin Lyceum №5.

French

Grand Prix – Kateryna Kohut, 11th grade, Kremin Lyceum №5;

Thanks to Danylo Rudenko, 11th grade, Kreminsky Lyceum №5.

German

Grand Prix – Valeria Basarab, Anna Bubunets, Mykhailo Tantsyura, 11th grade, Kremin Lyceum №5.

English

10th grade

Grand Prix – Ivanova Nastya, 10th grade, Secondary school of I-III degrees № 18, Severodonetsk.

1st place – Streltsova Alina, 10th grade, Novorozsoshansky IOGSE 1-3 degrees.

2nd place – Ruban Ivanna, 10th grade, Zorykiv secondary school of I-III grades;

Shulyakova Katya, 10th grade, Rubizhne specialized school of I-III grades № 7 Rubizhne city council of Luhansk region.

3rd place – Karavaeva Alina, 10th grade, Lysychansk specialized school I-III №27;

Moliborska Sofia, 10th grade, Milovsky institution of general secondary education;

Tikhonova Sofia, 10th grade, Severodonetsk Multidisciplinary Lyceum.

11th grade

Grand Prix – Victoria Kravtsova and Anna Zaitseva, 11th grade, Chmyriv Lyceum.

1st place – Boyko Ivanna, 11th grade, Kreminna Lyceum № 5 of Kreminna District Council of Luhansk Region.

2nd place – Denisenko Ksenia, 11th grade. Pidhorivska comprehensive school of I-III grades of Pidhorivka village council of Starobilsky district of Luhansk region;

Grebinyuk Alina, 11th grade. Rubizhne comprehensive school of I-III degrees №8 of Rubizhne city council of Luhansk region.

3rd place – Skrebtsova Anna, 11th grade, Novorozsoshansky IOGSE I-III degrees;

Zinkovska L., 11th grade, Zorykivska comprehensive school of I-III grades.

Poltava region winners:

German

1st place – Anastasia Fedoryak, Poltava comprehensive school of I-III degrees № 34.

2nd place – Renata Fedoryaka, Poltava comprehensive school of I-III degrees № 34.

3rd place – Maryna Makukha, Poltava comprehensive school of I-III degrees № 34.

French

Grand Prix – Drydi Karim, 10th grade, Poltava Borys Serha Secondary School of I-III grades № 20.

1st place – Polina Morozyuk, 10th grade, Koshmanivsky educational complex “general educational institution of I-III degrees – preschool educational institution”.

2nd place – Maryna Yelchenko, 11th grade, Basic Educational Institution “Novogaleshchyna Lyceum”.

3rd place – Daria Brazhnyk, 11th grade, Basic Educational Institution “Novogaleshchyna Lyceum”.

Italian

Grand Prix – Danylo Nazarko, 11th grade, Kremin Lyceum №5

Thanks to Kateryna Piddubna, 11th grade, Kreminna Lyceum №5

Spanish

Grand Prix – Dmitry Stepanov, 11th grade, Kremin Lyceum №5

English

10th grade

Grand Prix – Yevhenia Feoklystova, 10th grade, Poltava Secondary School №23.

1st place – Anastasia Romanenko, 10th grade Poltava Borys Serha Secondary School of I-III grades № 20 of Poltava City Council of Poltava Region.

2nd place – Polina Skorokhod, 10th grade, Zolotov Multidisciplinary Gymnasium;

Kateryna Yavorska, 10th grade, Poltava A.S Makarenko Regional Scientific Boarding Lyceum of II-III degrees at Kremenchug Pedagogical College.

3rd place – Iryna Sila, 10th grade, Kramatorsk Secondary School № 25;

Oleksandra Shkurapet, 10th grade, Poltava A.S Makarenko Regional Scientific Boarding Lyceum of II-III degrees at Kremenchug Pedagogical College.

Alyona Davydenko, 10th grade, Basic educational institution “Novogaleshchyna Lyceum of Novohaleshchyna village council of Kozelshchyna district of Poltava region”.

11th grade

Grand Prix – Yegor Kozynets, Poltava comprehensive school of I-III degrees № 30.

1st place – Maksym Suvalsky, 11th grade, Poltava gymnasium №13.

2nd place – Victoria Dychenko, 11th grade, Poltava A.S Makarenko Regional Scientific Boarding Lyceum I-III degrees.

Daria Zhuchenya, Poltava A.S Makarenko Regional Scientific Boarding Lyceum I-III degrees.

3rd place – Ivan Hetman, 11th grade, Kramatorsk Secondary School № 5;

Iryna Popovych, 11th grade, Khorol Specialized School № 1;

Yulia Saenko, 11th grade, Drabynivsky educational complex.

The jury notes the high level of preparation of high school students not only in foreign languages, but also in the submission of video works: interesting, creative, originally edited and unique. We are waiting for our talented young people at the Faculty of Foreign Languages!

© Luhansk Taras Shevchenko National University, 2007-2021