Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Конкурс-фестиваль

Вокально-хоровий конкурс-фестиваль «Хай пісня скликає друзів» знайшов новий дім в ошатних стінах Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Надзвичайно вагомою та особливою подією для Чернівців стало проведення IX Міжнародного вокально-хорового конкурсу-фестивалю «Хай пісня скликає друзів», який після трьох років мовчання відновив свою роботу на Буковині. Музичний форум проходив у рамках проекту “Схід+Захід=Мир”, координатором якого є проректор з науково-педагогічної роботи ЧНУ імені Юрія Федьковича Тамара Марусик.

Історія створення музичного молодіжного форуму починається із 2007 року. Саме тоді, у Луганську, конкурс уперше відбувся на базі Луганського національного університету імені Тараса Шевченка і проходив вісім років поспіль за ініціативою доцента Ольги Чурікової-Кушнір. За цей час вокально-хоровий форум набув статусу міжнародного, здобув друзів із багатьох країн світу, значно розширив географію учасників. У 2014 році фестиваль востаннє відбувся у Луганську. Сьогодні естафету проведення цього вагомого музичного заходу перебрав на себе Чернівецький національний університету імені Юрія Федьковича.

Не зважаючи на те, що конкурс-фестиваль «Хай пісня скликає друзів» відновив свою роботу на Буковині, над його організацією та проведенням продовжили працювати провідні спеціалісти Центру інформаційних технологій ЛНУ імені Тараса Шевченка, члени оргкомітету – Анна Зверева та Олена Есаулова. Завідувач кафедри музичного мистецтва та хореографії Інституту культури і мистецтв ЛНУ, заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор Андрій Сташевський увійшов до складу журі. Режисером фестивальних заходів виступила доцент кафедри журналістики та нових медіа Київського університету імені Бориса Грінченка Аліна Лісневська.

Урочисте відкриття конкурсу-фестивалю відбулося 23 квітня у Мармуровій залі ЧНУ імені Юрія Федьковича. Захід відвідали голова Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук, голова Чернівецької обласної ради Іван Мунтян та багато інших гостей. Міністерство науки і освіти України та Міністерство культури України привітали організаторів і учасників із відновленням музичного форуму. На церемонії відкриття відбулася символічна передача естафети проведення конкурсу-фестивалю від Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Чернівецькому національному університету імені Юрія Федьковича. «Мені особливо приємно, що своє виплекане дітище – Міжнародний конкурс-фестиваль «Хай пісня скликає друзів» – Луганський національний університет передає нам, – зауважив ректор ЧНУ імені Юрія Федьковича Степан Мельничук. – Вважайте, що луганський форум на Буковині буде у надійних руках».

Член журі, завідувач кафедри музичного мистецтва та хореографії Інституту культури і мистецтв ЛНУ Андрій Сташевський, відзначив: «Ми, луганчани, дуже раді, що сьогодні фестиваль потрапив на буковинську землю…Фестиваль проходить під гаслом «Схід+Захід=Мир». Йдеться про єдність нашого народу – культурну, ментальну, національну. І в цьому контексті фестиваль ще має виконати свою місію». На цих словах представник Луганського університету передав естафету проведення фестивалю ректорові ЧНУ імені Юрія Федьковича.

Конкурс-фестиваль тривав майже тиждень, із 23 до 27 квітня. Участь у заході взяли близько 140 колективів – понад 850 учасників, які демонстрували свою вокально-хорову майстерність у п’яти номінаціях. Це – «Академічний сольний спів», «Естрадний сольний спів», «Народний сольний спів», «Ансамблі» та «Хоровий спів». Цього року для учасників не було вікових обмежень. Ще одна особливість цьогорічного фестивалю – власне ім’я першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, який при житті підтримав ідею проведення цього мистецького заходу на своїй рідній землі – Буковині.

Оцінювало конкурсантів журі, до складу якого увійшли хормейстери-педагоги, композитори, суспільно-політичні діячі, представники творчої інтелігенції, серед яких: Костянтин Руснак (Молдова); Іво Бобул (Україна); Аурелія Сіміон (Румунія); Андрій Сташевський (Україна); Алла Козир (Україна); Людмила Гаврілова (Україна); Крістіан Дрео (Австрія); Ся Цзюань (Китай); Андреа Анджеліні (Італія); Наталія Філіпчук (Україна).

Програма конкурсу-фестивалю була насичена не лише конкурсними прослуховуваннями, а й цікавими заходами в різних концертних залах Чернівців. Більшість конкурсних прослуховувань і фестивальних заходів відбулися в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, колишній Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (територія об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО).

Так, у рамках вокально-хорового конкурсу-фестивалю «Хай пісня скликає друзів» пройшов концерт духовної музики у храмі Трьох Святителів на території Резиденції, фестивальне нічне свято, а також концерти учасників номінацій «Академічний сольний спів» та «Естрадний сольний спів».

Усі конкурсанти отримали сертифікати та буклети, а переможці – фестивальні логотипи, які виготовила кафедра декоративно-прикладного мистецтва (образотворче мистецтво) під керівництвом завідувача кафедри Мирослави Жаворонкової. Лауреати ІІ ступеня – цінні подарунки, а лауреати І ступеня – грошові премії. Розробка фірмового стилю конкурсу-фестивалю, як і в минулі роки, належить Олені Есауловій (Центр інформаційних технологій ЛНУ).

Завершився конкурс Гала-концертом, який пройшов у Чернівецькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Ольги Кобилянської. Ведучим став Народний артист України Василь Ілащук. За традицією участь у фінальному концерті взяли Лауреати І ступеня та володар Гран-прі, які отримали грошові премії від меценатів, політиків, громадських діячів Києва і Чернівців. Зокрема, володар Гран-прі – хор «Subito» Чернівецького обласного коледжу мистецтв імені С. Воробкевича отримав грошову премію у розмірі 10 тисяч гривень від родини Каденюків. Окрім того, чернівецькі меценати подарували електронне піаніно кафедрі музики ЧНУ імені Юрія Федьковича.

Анна Есаулова,
Центр інформаційних технологій
ЛНУ імені Тараса Шевченка

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019