Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Образне слово в Луганському краї

В Старобільську відбулася ХVІІ Всеукраїнська науково-практична конференція імені Віктора Ужченка „Образне слово Луганщини”.

20 квітня 2018 року в м. Старобільську відбулася ХVІІ Всеукраїнська науково-практична конференція імені Віктора Ужченка „Образне слово Луганщини”.

Традиційний науковий захід року забарвлений значущою подією для мешканців Луганщини ‒ вісімдесятою річницею утворення Луганської області як частини держави Україна.

Зачинателем конференції в далекому 2002 році став Віктор Ужченко – видатний український фразеолог, дослідник образного слова Луганщини, учитель з великої букви і науковий наставник. Конференція виникла як місцева, а згодом набула статусу всеукраїнської.

У свій час конференція проводилася в Луганську, Старобільську, Кадіївці, де відбувалося творче спілкування усіх небайдужих до образного слова луганців, славних лугарів, до слова, народженого в родині, у школі, у майстерні, у звитяжних змаганнях за волю й гідність, у лагідних жіночих піснях, дитячому щебеті, у могутньому козацькому співі.

Уже четвертий рік поспіль під керівництвом завідувача кафедри української мови, д. пед. н, проф. Алли Нікітіної конференція проходить у Старобільську, де здійснює свою освітню діяльність тимчасово евакуйований ЛНУ імені Тараса Шевченка.

Образне слово Луганщини ‒ це Слово України. Тому цьогоріч знову зібралися разом провідні вчені України, викладачі й студенти, учителі й учні. З Луганським національним сьогодні була вся країна ‒ від Луганщини до Закарпаття: дослідники з Харкова, Миколаєва, Бердянська, Херсона, Києва, Полтави, Житомира, Рівного, Умані, Ужгорода та інших міст нашої Батьківщини.

Конференція проходила за новим форматом, зумовленим реаліями сьогодення. До уваги присутніх було представлено доповіді, повідомлення, електронні презентації й медіапроекти, відео- та аудіовиступи, читання власних творів. Технічний супровід з оформлення презентаційних матеріалів здійснювала ст. викладач Надія Карлова, яка гідно продовжує славні наукові традиції кафедри української мови нашого університету.

З вітальним словом до учасників конференції виступила декан факультету української філології та соціальних комунікацій, к. філол. н, проф. Тетяна Пінчук.

Відкрив пленарне засідання яскравий представник і продовжувач дослідницьких традицій луганської фразеологічної школи, проректор з науково-педагогічної роботи нашого університету, к. філол. н, доц. Дмитро Ужченко з доповіддю „До проблем ареальної фразеології”.

Через скайп-зв’язок виголосила свою доповідь на тему „Підручник української мови як засіб реалізації компетентністного підходу” головний науковий співробітник відділу навчання української мови і літератури Інституту педагогіки НАПН України, д. пед. н., проф. Олена Горошкіна. У такий же спосіб к. пед. н, доц. Людмила Попова презентувала свою доповідь „Формування ключових компетентностей учнів на уроках української мови”.

На пленарному засіданні науковій спільноті було представлено, відеовітання і стендову доповідь декана історико-філологічного факультету Міжнародного економіко-гуманітарного універститету імені академіка Степана Дем’янчука (м. Рівне), к. пед. н., доц. Таміли Груби „Лінгвокультурологічний підхід до навчання української мови: проблеми і перспективи”, повідомлення-презентацію к. філол. н., доц. Тетяни Должикової „Універсальна метафора Батьківщини Сергія Жадана”, відеодоповідь к. філол. н., доц. Маргарити Кравченко „Мовні засоби створення образу рідного краю в поезіях Володимира Сосюри”.

Досліджуване образне слово – це невичерпне джерело фразеології, живого народного мовлення, це найрізноманітніші літературні жанри й стилі в усному й писемному варіантах, у голосі й на папері. Це слово, огорнене радістю, смутком, добром, сподіваннями, гумором, сміхом, обплутане сучасною світовою павутиною ‒ Інтернетом; об’єднане в душах автора, дослідника й читача.

Образне слово для всіх одне, однак воно особливе для кожного. Особистісне сприйняття інтимної лірики Лесі Українки представила вчителька Старобільської гімназії Ірина Власова.

Слово нашої Луганщини ‒ своєрідне й неповторне, це слово землі, де зранку прокидається Україна, де сьогодні, як і колись, бережуть і захищають Україну.

Творчу сторінку на конференції відкрила викладач Коледжу ЛНУ імені Тараса Шевченка Наталія Клименко ‒ випускниця факультету української філології та соціальних комунікацій спеціальності „Українська мова і література та народознавство”, яка презентувала власну поезію про любов до рідної землі, рідного краю, рідного слова.

Своє відеовітання з Києва прдедставила ще одна вихованка нашого факультету, яка присвятила себе письменницькій діяльності, ‒ Євгенія Сенік.

Українське образне слово продовжує розвиватися в Луганському краї. Приємно, що живе воно в думках молодих людей, які не можуть не творити. Десятикласник Старобільської гімназії Ігор Нестеров презентував свої вірші про історію рідного краю та звитягу наших предків, в аудіозапису прозвучала власна поезія чотирнадцятирічного поета Саші Лірина „Відкриваю для себе Кобзаря. Знову і знову…”

З любов’ю до слова закінчують наш факультет випускники, які стають потім талановитими фахівцями, якими пишається наш університет. У рамках конференції кафедра української мови презентувала проект „Наш факультет пишається випускниками”.

Невдовзі за матеріалами конференції буде видано однойменний збірник наукових розвідок „Образне слово Луганщини”, який уже сімнадцять років поспіль традиційно знайомить широке коло читачів з українським образним словом.

 

Оргкомітет конференції

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019