Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

«Відповідь нескореного народу»

Сьогодні студенти НН ІІМВСПН відвідали Старобільський районний Будинок культури, де відбулась виставка «Відповідь нескореного народу».

Унікальні фотографії, розсекречені документи, мапи та інфографіка передають  атмосферу безкомпромісної боротьби повстанців проти нацистського та комуністичного тоталітарних режимів.

До студентів звернулася заступник директора Луганського обласного краєзнавчого музею  з науково-дослідницької роботи Тетяна Коваленко. Вона розказала про діяльність організацій і наголосила, що поступово змінюється не лише історія, а й ставлення до неї, змінюються погляди на ту чи іншу подію.

Проект «Слід в історії. ОУН-УПА» демонструє перебіг бойових подій між підрозділами УПА та частинами НКВД-МГБ, описує контрповстанські  операції, показує ідеологічне протиборство.  Матеріали представлені на виставці дали змогу студентам детально ознайомитись з діяльністю угрупувань і зрозуміти їх значимість в історії нашої країни.

Утворення і існування УПА та ОУН –  найбільший феномен української історії 20-го століття. Адже ті, хто відстоював незалежність України в 1940-х роках, мав “прослизнути” через страшні 1920-1930-ті роки. Представники УПА не тільки боролися за Україну всіма доступними методами, але і без коливань жертвували життями: якщо “криївку” знаходили радянські розвідники, то її мешканці найчастіше негайно кінчали життя самогубством, щоб не датися живими в руки ворога. Крім того, УПА під час Другої світової війни – єдині в світі, хто воював одночасно і проти гітлерівців, і проти СРСР.

Ставлення до організацій у суспільстві завжди різнилося. Дехто вважав їх представників героями, дехто – зрадниками та злочинцями. Протягом багатьох років у шкільній програмі ця тема оминалася, замовчувалися факти, а сьогодні вплив цих подій охоплює усі сфери життя, і вже просто промовчати не вдається.

Олена Смитаніна,
прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019