Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Виїзне засідання у Сєверодонецьку

2 квітня Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти провів виїзне засідання у Сєверодонецьку.

Засідання було присвячене освітнім потребам різних категорій громадян у зв’язку з проведенням антитерористичної операції. Луганський національний університет імені Тараса Шевченка представляла делегація у складі: в. о. ректора Сергій Савченко, директор Інституту педагогіки і психології Олена Караман, голова профспілкової організації викладачів та співробітників університету Сергій Севрюк.

Участь у засіданні взяли народні депутати України – члени Комітету: Лілія Гриневич (голова), Олександр Співаковський, Тарас Кремінь; заступник Міністра освіти і науки України Павло Полянський, Голова Луганської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, працівники секретаріату Комітету, Міністерства освіти і науки України, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Луганського обласного інституту післядипломної  педагогічної освіти, начальники управлінь і відділів освіти міських рад та районних державних адміністрацій, керівники дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладів Луганської області.

Під час засідання обговорювалися питання щодо освітніх потреб таких категорій громадян: дітей, що перебувають на звільненій територіях, де зруйновано освітню інфраструктуру; дітей та студентів ВНЗ та професійно-технічних навчальних закладів з числа внутрішньо переміщених осіб; випускників з окупованих територій, які мають намір вступати до українських ВНЗ і складати ЗНО; ветеранів АТО, що потребуватимуть додаткової освіти чи перекваліфікації тощо.

Делегація від університету озвучила проблеми різних категорій громадян та вищих навчальних закладів, які опинилися в зоні проведення АТО, та запропонувала можливі шляхи їх вирішення. Основними з них стали: порушення рівних прав доступу до вищої освіти абітурієнтів з окупованих та прифронтових територій; труднощі у проходженні процедури акредитації напрямів підготовки (спеціальностей) у вищих навчальних закладах в умовах евакуації; невідповідність чинної нормативно-правової бази організації освітнього процесу новому ЗУ «Про вищу освіту» та, відповідно, складність щодо його імплементації; неможливість безперешкодного використання коштів спеціального фонду на укріплення матеріально-технічної бази ВНЗ; невизначеність місця коледжів та вимог до них у системі вищої освіти, насамперед, педагогічних; загроза скорочення професійно-технічних навчальних закладів у зв’язку з неможливістю переміщення навчально-виробничої бази із зони АТО та падінням контингенту та ін.

У свою чергу, Комітет звернув увагу на необхідність вирішення наступних проблем: будівництва та відновлення закладів освіти, їх матеріально-технічної бази; забезпечення безперебійного підвезення дітей та педагогічних працівників до місць навчання та роботи; питання організації харчування і стану здоров’я дітей; закріплення на законодавчому рівні суттєвих соціально-економічних пільг і підвищення заробітної плати для педагогічних і науково-педагогічних працівників, які працюють в зоні проведення антитерористичної операції; перегляд нормативно-правових документів щодо спрощення системи звітності; отримання документів про освіту; процедури ліцензування та акредитацію закладів освіти, які виведені з тимчасово окупованої території України або знаходяться у прифронтовій зоні; поліпшення роботи щодо психологічної і соціальної реабілітації дітей із зони проведення антитерористичної операції; завершення роботи щодо врегулювання проблем, пов’язаних зі складанням державної підсумкової атестації і зовнішнього незалежного оцінювання випускниками загальноосвітніх навчальних закладів із зони антитерористичної операції тощо.

За результатами засідання запропоновано рекомендувати Верховній Раді України пришвидшити розгляд вже зареєстрованих законопроектів, спрямованих на вирішення питань щодо освітніх потреб різних категорій громадян у зв’язку з проведенням антитерористичної операції.

Під час зустрічей представників Комітету з освітянами для шкільних бібліотек були передані книжки від Уповноваженої Президента з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях, народного депутата України Ірини Геращенко зібрані за ініціативи Держкомтелерадіо, Державної акціонерної компанії «Укрвидавполіграфія» та Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього». Також були передані книжки надані Товариством «Знання».

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019