Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Олена Караман про стажування за кордоном

Стажування за кордоном: досвід, можливості, перспективи.

Вступаючи до Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, перед студентами відкриваються великі можливості. Однієї з них є стажування за кордоном. Про це і розповіла нам директор НН ІПП Олена Караман та Аня – студентку цього структурного підрозділу, якій  випала можливість влітку пройти стажування в сонячній Анталії.

Олено Леонідівно, на сьогоднішній день НН ІПП є не лише одним з найбільших структурних підрозділів нашого університету, а й користується неабиякою популярністю серед абітурієнтів. Як Ви гадаєте чим обумовлена така тендеція?

Ви знаєте, така тенденція стала яскраво проявлятися десь з 2010 року. Саме тоді Інститут педагогіки і психології вибився на 1 місце в університеті за результатами прийому. На мою думку, це повʼязано із затяжною соціально-економічною та політичною кризою, війною в нашій країні, яка призвела до нестабільності та бідності значної частини населення, відсутності достатньої кількості робочих місць, падіння довіри до влади тощо. Люди стали шукати порятунку в духовній сфері. А спеціальності, які ми пропонуємо – вихователь, учитель, – це споконвічні професії, які завжди були, є і будуть, поки існує людство. А такі спеціальності, як психолог, соціальний працівник наразі взагалі на піку актуальності, особливо в нашому регіоні, де зʼявилося багато соціально незахищених категорій населення, які потребують соціальної та психологічної допомоги.

І другий чинник вибору– це репутація та імідж, який завоював інститут вже під час перебування в евакуації: потужний кадровий склад, командний дух, активна життєва позиція в усіх напрямах діяльності.

Співпраця з іншими структурними підрозділами університету є помітною і результативною. Так, завдяки вашій співпраці з інститутом торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму у цьому році студентка третього курсу пройшла співбесіду і потрапила на  стажування до Туреччини. Це вперше студенти ІПП знайомляться з готельно-ресторанним бізнесом чи вже була така практика і раніше?

Звісно, наші студенти традиційно підробляли влітку офіціантами, барменами, щоб заробити власні кошти, допомогти сімʼї. Проте стажування за кордоном у галузі готельно-ресторанної справи – це явище нове для ІПП. І тут я хочу подякувати директору Інституту торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму Дрелю В.Ф. за те, що він запропонував стажування в Туреччині та запросив наших студентів та співбесіду. З Віктором Федоровичем нас повʼязує давня дружба та співпраця в різних університетських проектах, які приносили успіх і міжнародне визнання нашій альма-матер. І попереду у нас ще багато спільних планів.

Проходження співбесіди. На що звертали уваги обираючи кандидатів на стажування в першу чергу?

Обираючи кандидатів на стажування, ми, перш за все, звертали увагу на такі особистісні та професійні якості, як цілеспрямованість, комунікативність і комунікабельність, соціальна активність, уміння працювати в команді, передбачати розвиток соціальної ситуації та потреб клієнта, приймати швидке рішення в нестандартній ситуації, відкритість, психологічна врівноваженість та ін.

Готельно-ресторанний бізнес – це не лише можливість зробити успішну кар’єру, познайомитися з іншою країною – звичаями, культурою, а й можливість заробити гроші. Та чи немає такий досвід негативних сторін? Що можете сказати про безпеку та умови перебування в іншій країні?

На мій погляд, основна небезпека і водночас ризик у перебуванні в іншій країні один: зміна життєвих орієнтирів та майбутніх планів у бік іншої країни, більш успішної, чим рідна, де умови життя, зайнятості та заробітку є кращими.

Як це не прикро, але Україна наразі є однією з найбільших країн-донорів робочої сили. Щодо Туреччини, то за час  багаторічної співпраці нашого університету з туристичними компаніями, десятки випускників університету мігрували до Туреччини, де завели сімʼї, живуть, працюють. А це працездатна частина населення, яка за умов фінансово-економічної стабільності, могла принести користь нашій країні, вивести її на новий рівень розвитку. 

Аню, а що можете сказати Ви з цього приводу. Розкажіть, які були ваші перші враження від Туреччини? Як вас зустріли?

Це була моя перша подорож за кордон. Туреччина тепла і гарна країна, вона вразила своєю дружелюбністю і гарним ставленням до українців. Завдяки багаторічній співпраці нашого університету з турецькою компанією усе було налагоджено. Нас зустріли, всі нюанси були роз’яснені. Розповіли ким я буду працювати і провели навчальний курс.

Якими  умовами вас забезпечила турецька компанія?

Нас забезпечили житлом, харуванням, а також, що є оним з головних плюсів, забезпечили Інтернетом.

Інша країна – інша мова. Тут у пригоді стане знання іноземних мов. Якою мовою ви спілкувались?

Основною мовою спілкування була російська,але іноді доводилось розмовляти і англійською.

 Ким ви працювали? Що входило в ваші обов’язки ?

Працювала я трансферном. Це людина, яка зустрічає туристів в аеропорту, розповідає про Туреччину і супроводжує на екскурсіях.

Олено Леонідівно,  психологи, соціальні працівники, логопеди, з одного боку, та готельно-ресторанний бізнес – з іншого. Чи не бракувало Вашій студентці  теоретичних і практичних навичок у порівнянні зі студентами НН ІТОТ?

Звісно, у студентів НН ІТОТТ цілеспрямовано формуються професійні знання, уміння, навички, необхідні для туристичного бізнесу, під час навчання та практик. Проте беззаперечним є й той факт, що успіху в готельно-ресторанній справі досягають люди, які володіють здатністю встановлювати психологічний контакт при спілкуванні з різними віковими і соціальними групами споживачів, умінням підтримати бесіду, бути оратором стосовно своєї справи; проявляти чуйне й уважне ставлення до людей, розуміти їх індивідуальні і психічні стани; люди дисципліновані, врівноважені, творчі. А це – професійні та особистісні якості, які формуються й у майбутніх учителів, психологів, соціальних працівників.

Аню, ми знаємо, що стажування  за кордоном не безкоштовне, стажери отримують заробітну плату. Скільки, якщо не секрет, ви отримали за ці півроку?

За піврокуя отримала 2100 доларів, але були ще чайові та окрема плата за екскурсії. Цю суму я вам назвати не можу.

Коли вам запропонували стажування у Туреччині. У Вас були якісь сумніви з приводу того, погоджуватись чи ні?

Сумніви були, бо інша країна, мова, а знайомих там немає. Але, я була впевнена в одному,що в будь-якому випадку я можу розраховувати на підтримку університету.

Аналізуючи своє стажування і поїздку загалом, як ви вважаєте, чи є корисним для вас той досвід?

Дуже корисний і цікавий досвід. Він може знадобитися і в професійній діяльності. Адже це спілкування з людьми, величезна відповідальність на тобі, як на працівникові. Я не шкодую , що пройшла стажування, і дуже університету, що він  дає шанс всім  студентам  побувати  на практиці за кордоном

 А що тепер? Чи плануєте ви і надалі для себе відкривати побідні стажування?

Я планую відвідати не тільки Туреччини, а й інші країни.

Олено Леонідівно, чи корисний такий досвід для студентів ІПП? Якщо так, то чим саме?

Взагалі я вважаю, що будь-який досвід корисний в особистісному і професійному зростанні молодої людини. А досвід, набутий нашими студентами під час стажування в Туреччині – взагалі безцінний. Це і мобільність, і спілкування з новими людьми, і перевірка здатності працювати з людьми, і пізнання нової культури, мови, а в цілому – розширення світогляду й інтеграція у світовий простір.

Цього року у студентів нашого університету також буде можливість проходження такого стажування. Доречі, це буде не лише Анталія, перелік країн буде збільшено. Чи підтримаєте ви студентів, які виявлять бажання поїхати до ін. країни задля отримання досвіду роботи, адже це і завчасна здача сесії, і відповідальність особисто перед Вами, як директором структ. підрозділу за їх життя і безпеку?

Обовʼязково підтримаю! Я хочу, щоб студенти ІПП стали справжніми профессіоналами, інтегрованими у світову матеріальну й духовну культуру; високоосвіченими, ініціативними, творчими особистостями, спроможними збудувати нову країну, вільну, високорозвинену, багату, квітучу; довести всьому світу унікальність і талановитість української нації.

Ми мали змогу із перших вуст почути про стажування за кордоном. Підводячи підсумки розмови, можна сказати,що університет дійсно піклується про своїх студентів, відкриваючи ім. перспективи професійного розвитку. А більш детальне, ви можете прослухать інтерв’ю на онлайн-радіо «Університетська хвиля»( http://radio.luguniv.edu.ua/#).

Олена Смитаніна,

прес-центр ЛНУ імені Тараса Шевченка

 

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2018