Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Без сумніву, географи книжковим шляхом не створюються

Студенти-географи 3 курсу ЛНУ імені Тараса Шевченка повернулись з майже двотижневої дальньої практики з фізичної та соціально-економічної географії.

Ця практика є логічним завершенням усього циклу польових практик майбутніх географів. Зазвичай її маршрут пролягає крізь території, що у природному, етнокультурному та господарському відношеннях максимально відрізняються від того середовища, у якому знаходиться університет. Під час польової практики студенти закріплюють отримані в аудиторіях знання, навчаються працювати по бригадах та виконувати колективні завдання, правильно рухатися в умовах нової місцевості, долати довгі відстані пішки, спостерігати за зміною ландшафтів та знаходити пояснення деяким природним і соціальним феноменам, відчувати на собі кліматичні особливості різних регіонів тощо. Цінно й те, що протягом усього періоду перебування на маршруті студенти отримують багато нової інформації з історії, архітектури, етнографії, яка розширює кругозір та сприяє формуванню загальної ерудиції майбутніх географів.

Цього року група рухалась за маршрутом: Рубіжне – Київ – Кам’янець-Подільський – Хотин – Чернівці – Рахів – Львів – Київ – Кремінне. У результаті студенти проїхали із крайньої східної у крайню західну область України (аж до кордону з Румунією), побували в різних історико-етнографічних районах – Поліссі, Поділлі, Буковині, Закарпатті, Галичині, ознайомились із чималою кількістю природних та історичних об’єктів, з них 5 – це пам’ятки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, два – природні заповідники. Усе це дозволило сформувати кожному свій географічний образ Столичного району та Західної України

Під час перебування на Поділлі, у м. Кам’янець-Подільський, студенти-географи мали цікаву екскурсію Старим містом з відвідуванням Кам’янець-Подільської фортеці та Смотрицького каньйону, у наступні два дні здійснили радіальні поїздки в Бакоту (розташована в межах заповідника Подільські Товтри, неповторної краси місцевість!) та в м. Хотин, де знаходиться одне з семи чудес України – Хотинська фортеця. Дуже приємним було й перебування у Чернівцях – «столиці» Північної Буковини, де студенти відвідали Резиденцію митрополитів Буковини та Далмації (одночасно – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), дендропарк, університетську метеостанцію та сейсмічну станцію, зустрілись із заступником декана географічного факультету, поспілкувалися із чернівецькими студентами-географами.

Незабутні враження залишили Українські Карпати, зокрема поїздка крізь Яблунецький перевал, подорож до географічного центру Європи (с. Ділове Закарпатської області), екскурсія до Музею екології гір, форелевого господарства. Під час перебування в м. Рахові студенти ознайомились з особливостями культури та побуту гуцулів, від місцевих мешканців отримали майстер-клас з приготування національної угорської страви – бограча, покаталися на гуцульських конях, побачили стрімку річку Тису, унікальні рослинний світ Карпат та Карпатського біосферного заповідника  – смереку, модрину, тис, бук, граб тощо.

Яскраві спогади залишились у студентів від відвідування Львова, від тієї атмосфери свята, яка панує в місті, у якому чудово переплітаються історія та сучасність, де можна годинами блукати вулицями та двориками, дивуватись величі храмів, насолоджуватися духмяною кавою та шоколадом… Площа Ринок, Ратуша, музей «Арсенал», Високий замок, проспект Свободи та Львівський національний академічний театр опери та балету, собор Святого Юра й інші костели та церкви, Львівський національний університет імені Івана Франка – це далеко не повний перелік відвіданих у Львові об’єктів.

Перший та останній активні дні на маршруті були присвячені столиці, найбільшому місту України – Києву. На його прикладі студенти дослідили географічні особливості міста-мільйонера – планувальну структуру, транспортну систему, функції (організаційно-управлінську, промислову, культурну та ін.), сучасні проблеми. Ознайомча екскурсія була переважно пішохідною (тільки в першій день 20 км подолано пішки). Студенти пройшли Хрещатиком, побували на Майдані Незалежності та Європейській площі, в Маріїнському парку та Урядовому кварталі, піднялись на Володимирську гірку, відвідали Михайлівський златоверхий собор, Софійську площу, Софію Київську, спустились Андріївським узвозом з Верхнього міста на Подол (Нижнє місто). В останній день відвідин Києва об’єктами споглядання та відвідування стали алея Слави, Музей голодомору та Києво-Печерська лавра.

Програму практики було повністю виконано.

Викладачі та студенти дякують ректорові Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – Мельничуку Степану Васильовичу та доктору географічних наук – Заячуку Мирославу Дмитровичу за сприяння в поселенні та організації екскурсії в м. Чернівці, гідам-екскурсоводам – Анастасії Донець (м. Кам’янець-Подільський), Ользі Шкуро (м. Рахів), пані Наталії (м. Львів), а також Янковичу Василю Миколайовичу – за цікаві та змістовні екскурсії!

За інформацією кафедри географії факультету природничих наук

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019