Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

ЛНУ підводить підсумки

У ЛНУ імені Тараса Шевченка обговорили особливості роботи університету в соціально-гуманітарній сфері в умовах вимушеної евакуації.

У Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулося засідання комісії з соціально-гуманітарної роботи, під час якого було обговорено особливості роботи університету в соціально-гуманітарній сфері в умовах вимушеної евакуації.

Соціально-гуманітарна робота в 2015 – 2016 навчальному році проводилася відповідно до чинних державних документів, що регламентують освітньо-виховну діяльність закладів освіти різного рівня, зокрема Наказу Міністерства освіти і науки України від 07.07.2009 № 636 „Про Концепцію національного виховання студентської молоді”, Наказу Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Міністерства культури і туризму України від 27.10.2009 № 3754/981/538/49 „Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання молоді”, постанови Кабінету Міністрів від 28.01.2009 № 41 „Про затвердження Державної цільової соціальної програми „Молодь України” на 2009–2015 роки”, Указу Президента України „Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки” від 13.10.2015 № 580/2015, плану заходів щодо реалізації концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді Луганської області Департаменту освіти і науки Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, нормативних документів Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.

Відповідно до Освітньо-просвітницької програми національно-патріотичного виховання студентської молоді Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, затвердженої вченою радою університету (протокол № 9 від 27.03.2016), домінантою соціально-гуманітарної роботи в університеті є формування в студентської молоді ціннісного ставлення до держави, суспільства та самої себе, відчуття належності до України і світу загалом, усвідомлення єдності власної долі з долею своєї країни, дієвої життєвої позиції.

Метою Програми є формування національно-патріотичної свідомості студентської молоді, що полягає в особистісній ідентифікації зі своєю нацією та в здатності гідної національної самопрезентації в інтеграційному світовому просторі, вірі в духовні сили та майбутнє країни, бажанні працювати на користь народу; усвідомленні моральних та культурних цінностей; знанні історії, національних звичаїв, обрядів, державної символіки всієї країни та її історично-адміністративних частин.

Серед пріоритетів соціально-гуманітарної роботи в Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка важливими є виховання патріотів України, громадян правової, демократичної держави з високим рівнем моральності, що виявляється в шанобливому ставленні до історичної та культурної спадщини України, традицій та культури інших народів, створення належних умов для активної життєдіяльності студентства, громадянського самовизначення та самореалізації, максимального задоволення потреб молоді у фізичному, інтелектуальному, культурному та моральному розвитку.

Соціально-гуманітарна робота в університеті в сучасних умовах вимушеної евакуації організована згідно з покликанням, інтересами й здібностями студентів, з урахуванням суспільних потреб та можливостей університету.

У процесі соціально-гуманітарної роботи університет у 2015 – 2016 н. р. намагався реалізувати основні завдання Програми, якими передбачено основні напрями роботи.

І. У напрямі „Формування національної свідомості й відповідальності за долю України; виховання бережливого ставлення до української культури” було проведено акції до Дня соборності України, Дня захисника України („Посвята в козаки”), Міжнародного дня рідної мови та Дня української мови, Дня заснування ЛНУ імені Тараса Шевченка, Дня вишиванки та ін.

На факультеті української філології та соціальних комунікацій при кафедрі української філології та загального мовознавства було започатковано Театр лінгвістичних мініатюр, відновив роботу „Клуб шанувальників рідної мови”. Задля збереження національних культурних традицій, з метою підняття престижу української мови в університеті було проведено два загальноуніверситетські заходи, в яких були задіяні студенти і викладачі різних структурних підрозділів університету: „Свято рідної мови”(до дня української писемності і мови 09.11.2015) та „Свято зустрічі весни” (до дня весіннього рівнодення 21.03.2016).

Крім того, було організовано і проведено виставку творчих робіт та композицій на осінню тематику „Мереживо осінніх барв”, де учасниками були представлені вироби декоративно-прикладного мистецтва.

Викладачами кафедри філологічних дисциплін Інституту педагогіки і психології започатковано проект «Вся Україна читає дітям – Луганщина», робота якого координується з українським Центром дослідження літератури для дітей та юнацтва і міжнародним проектом „Вся Європа читає дітям – Вся Україна читає дітям”. 16 листопада 2015 року відбувся конкурс-фестиваль, присвячений Міжнародному дню студента „Як у нас на Україні…”, метою якого було ознайомити студентів з культурою та звичаями різних куточків нашої країни.

Протягом навчального року студенти університету традиційно брали активну участь у творчих конкурсах різного рівня, у підготовці й проведенні наукових конференцій „Мова й література в проекції різних наукових парадигм”, „Актуальні проблеми взаємодії громадянського суспільства і Збройних Сил України”, „Національно-патріотичне виховання дітей і молоді в контексті ствердження суб’єктності української держави” та інших. Зокрема за програмою традиційного Шевченківського тижня було проведено такі заходи, як: традиційна студентська конференція „Тарас Шевченко в контексті доби”, конкурс творчих робіт (поезія, проза, есе) „Мій Шевченко”, конкурс читців „В сім’ї вольній, новій”, присвячений Великому Кобзареві. Студенти й викладачі взяли участь у підготовці й проведенні загальноуніверситетського заходу із вшанування пам’яті Т.Г.Шевченка (09.03.2016). Студенти ЛНУ представили виш у творчому марафоні „Великий син великого народу”. Марафон пройшов 20 березня у смт. Новопсков. У будинку культури Новопсковської селищної ради відбувся літературний вечір „Українська мова – яскрава квітка в вінку всесвітніх мов”, що став завершальним у проведенні Шевченківських днів.

Студенти факультету української філології та соціальних комунікацій цього року вибороли 10 призових місць у традиційних конкурсах: Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, Міжнародний мовно-літературний конкурсу імені Тараса Шевченка, Міжнародний конкурс „Змагаймось за нове життя” імені Лесі Українки та ін.

Протягом року було введено в практику роботи проведення інтегрованих заходів, що передбачали проведення загальних зборів студентів, які брали участь у навчальних сесіях, і одночасно інформаційних годин, об’єднаних тематикою відзначення актуальних пам’ятних дат українського культурно-історичного календаря з дублюванням інформації у соцмережах.

До відзначення дат українських письменників, культурних діячів постійно подавалася актуальна інформація відповідного спрямування.

Традиційно студенти й викладачі університету беруть участь у проведенні загальноуніверситетських святкових заходів, зокрема приурочених до Дня працівників освіти (02.10.2015), Дня Святого Миколая (19.12.2015), Дня університету (01.03.2016), свята 8 Березня (06.03.2016), Дню Перемоги (08-09.05.2016) та ін.

Протягом квітня 2016 року студенти мали змогу ознайомитись з матеріалами виставки Українського інституту національної пам’яті „Знищення польських еліт. Катинь ‒ Акція АБ”, що була представлена у приміщенні ЛНУ імені Тараса Шевченка.

ІІ. У напрямі „Утвердження засад державної мови в ЛНУ імені Тараса Шевченка” ЛНУ імені Тараса Шевченка забезпечує безумовне дотримання норм статті 10 Конституції України та Закону „Про мови”, а також право студентів університету на отримання інформації українською мовою в соціальних мережах. Так, оголошення, інформація, повідомлення на сайті університету, в соцмережі „ВКонтакті” подається державною мовою.

У межах визначення пріоритету української мови як головного чинника національно-патріотичного виховання в умовах білінгвізму та усвідомлення студентами культурно-історичної обґрунтованості розвитку української мови як культурологічного маркера Луганщини було сплановано тематику традиційної регіональної науково-практичної конференції „Слобожанська бесіда”, 15-тої традиційної всеукраїнської науково-практичної конференції „Образне слово Луганщини” та інші.

З метою реалізації статусності державної мови як провідного засобу національно-патріотичного виховання до Дня української писемності студенти різних структурних підрозділів узяли участь у написанні диктанту національної єдності. Постійно подавалася інформація відповідного спрямування в соцмережі „ВКонтакті”.

Протягом року було проведено конкурси творчих робіт (поезія, проза) про українську мову „Вона рідна, вона модна, вона унікальна”, конкурс стіннівок „Мова – життя основа”, круглий стіл „Проблеми походження української мови”, тематичні кураторські години „Українська мова як державна в контексті нової освіти”, „Про красу й багатство рідної мови”, „З історії української писемності” та ін.

ІІІ. У напрямі „Виховання громадянського обов’язку перед Україною, суспільством” протягом року студенти університету брали участь у благодійних акціях з надання допомоги учасникам АТО.

27 квітня 2016 року волонтерський загін „Тризуб” Інституту педагогіки і психології та інші структурні підрозділи ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка” у переддень Великодня підготували святкове частування (пасочки, пасхальне печиво, писанки, яблука, цукерки, вітальні листівки) та передали нашим бійцям на фронт.

Напередодні Дня Святого Валентина студенти підготували подарунки – квіти, ляльки-мотанки, валентинки, солодощі; написали вірш „Коханий, повертайся!”. Дівочий колектив Інституту педагогіки і психології святково привітав захисників Вітчизни, військовослужбовців, які знаходяться зараз у складних умовах, захищаючи незалежність і суверенітет України.

У межах напряму було проведено виховні години „Збройні сили України – гарант національної безпеки”, „Роль митрополита Андрея Шептицького у піднесенні національного духу”, інформаційну годину для студентів-першокурсників на тему „Діяльність і духовна спадщина митрополита Андрея Шептицького”, організовано відвідування тематичних виставок у Науковій бібліотеці ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка”.

ІV. У напрямі „Формування високого рівня правової культури, поваги до Конституції України, законів України, державної символіки – Герба, Прапора, Гімну” було акцентовано окрему увагу в межах навчального курсу історії України щодо вивчення символіки Української Держави та історії Українського Державного Прапора, Гімну України.

Елементи національної символіки активно використовуються в оформленні інформаційних матеріалів структурних підрозділів університету.

Проведено кураторські години „Права громадянина України, гарантовані Конституцією”, засідання Правового клубу, круглий стіл на тему „40-річчя створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод”, екскурсію до музею Старобільського учительського інституту на тему „Іван та Надія Світличні – українські правозахисники”, організовано тематичну виставку книг з нагоди 40-ї річниці створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод.

У 2015–2016 н.р. з метою підвищення рівня обізнаності у сфері прав людини проведено зустрічі з представниками Норвезької ради у справах біженців, які працюють за програмою інформування, консультування та правової допомоги у справах біженців. Відбулося знайомство студентів та викладачів з працівниками ООН, які розповіли про особливості гуманітарної допомоги студентам та викладачам, що виїхали за межі тимчасово окупованої території. У благодійному фонді ЮНІСЕФ було організовано зустріч викладачів та студентів ІПП з батьками-переселенцями та їхніми дітьми. У рамках проведення тижня безпеки руху проведено зустріч зі співробітниками поліції Старобільського району.

У напрямі „Підтримка традицій університету й формування університетського патріотизму” з метою формування елементів корпоративної культури ЛНУ імені Тараса Шевченка було організовано збір інформації, написання й оформлення текстів, публікацію спогадів випускників університету різних років.

З метою формування корпоративного мислення на основі єдності цілей і цінностей, а також формування нових правил, процедур і стандартів поведінки в університеті всі структурні підрозділи взяли активну участь у підготовці й проведенні загальноуніверситетського свята „День вишиванки”.

19 травня 2016 року було проведено загальноуніверситетську виховну годину до Дня вишиванки.

В університеті пройшли виставка-конкурс „Веселкою сплелися кольори”, загальноуніверситетський конкурс „Вишиванка своїми руками”, метою яких стало збереження і використання вишиванки як унікального феномену культурного надбання українського народу, популяризація традиційного декоративно-прикладного мистецтва.

VІ. У напрямі „Формування громадянської свідомості й відповідальності студентів, сприяння розвитку та підтримка діяльності студентського самоврядування” в межах сприяння навчальній, науковій та творчій діяльності студентів, а також з метою організації співробітництва зі студентами інших навчальних закладів та молодіжними організаціями для студентів 2-го курсу спеціальності „Українська мова і література” з 11.05.2016 до 21.05.2016 було організовано діалектологічну практику в м. Чернівці.

Студентка 2 курсу факультету української філології та соціальних комунікацій Алла Вольнова взяла участь у програмі „Активні громадяни”, що тривала з 08 до 12 лютого у м. Луцьку.

Студентський актив Інституту торгівлі, обслуговуючих технологій та туризму ввійшов до складу делегації від університету, яка в березні 2016 р. взяв участь у роботі Студентської ради при Луганській обласній державній адміністрації, провів зустрічі зі студентами інших структурних підрозділів на тему „Активна молодь – успішна країна”.

Студенти університету протягом року брали активну участь у волонтерській роботі студентського самоврядування, зокрема взято участь в упорядкуванні та облаштуванні місць м. Старобільська, пов’язаних з історією та культурою українського народу. В Інституті педагогіки і психології діє волонтерський загін „Тризуб”, який надає допомогу дітям, студентам, військовим та викладачам. Студенти-волонтери, викладачі взяли участь у таких акціях: „Допомога постраждалим у місті Сватове”, „Я – патріот України”, „Підтримай захисників України”, „Надія Савченко чекає від тебе листа” та ін.

VІІ. У напрямі „Формування національно-культурних традицій молоді в умовах євроінтеграції” з метою привернення уваги студентської молоді до питання збереження європейської спадщини в широкому сенсі (культурної, історичної, природної тощо) університет постійно поширює серед студентів інформацію щодо висвітлення сутності та ролі ЄС в сучасному світі та реалізації програми мобільності студентів в умовах євроінтеграції

VІІІ. У напрямі „Діяльність громадських організацій ЛНУ імені Тараса Шевченка у сфері національно-патріотичного виховання” з метою залучення студентів університету до вивчення культури, історії України, пропагування кращих здобутків національної культурної й духовної спадщини, підтримка професійної та самодіяльної художньої творчості студенти університету протягом року активно взаємодіяли з сектором студентської соціальної служби ЛНУ імені Тараса Шевченка, брали участь у підготовці й проведенні мистецьких заходів, зокрема й конкурсу „Без коріння немає цвітіння” та інших.

Протягом року університет відзначає активну участь молоді в заходах національно-патріотичного спрямування, у проведенні загальнодержавних свят.

Питання національного-патріотичного виховання сучасної студентської молоді посідають важливе місце серед завдань університету. У сучасних умовах історичного розвитку українського народу одним із найважливіших завдань суспільства є виховання молодого громадянина, патріота незалежної України, здатного брати активну творчу участь у розбудові суверенної України, її захисті та піднесенні міжнародного авторитету.

За інформацією комісії
з соціально-гуманітарної роботи

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019