Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

Діалектологічна  практика у Чернівцях

Мандрівка мальовничою Буковиною в пошуках діалектного слова.

Ви думаєте, що навчальна практика – це просто навчальна практика, а транскрибування діалектних текстів – це нудна й марудна справа? Спитайте, що думають з цього приводу студенти ІІ курсу спеціальності „Українська мова і література” факультету української філології та соціальних комунікацій. 21 травня вони повернулись з Чернівців, де проходили діалектологічну практику.

Щойно ввійшовши в браму Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, ми наче потрапили в казку, адже архітектурний ансамбль Резиденції митрополитів Буковини і Далмації (нині ЧНУ), внесений до найпрестижнішого списку світового надбання – Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, нагадує середньовічний замок. Мармурова й Блакитна зали університету, церква Трьох Святителів… І серед цієї краси, яка приваблює й заворожує, навчальні аудиторії, що вражають академізмом.

Казка продовжилась наступного дня, коли ми приїхали до Хотинської й Кам’янець-Подільської фортець – середньовічних пам’яток на стрімких берегах Дністра та Смотрича. Незабутньою була й подорож до гуцульського селища Путили, де народився Юрій Федькович, а зараз діє його меморіальний музей.

Карпати, вмиті травневим дощиком, стелили нам під ноги оксамитові трави, від навколишньої краси просто перехоплювало дух. А ще ж дорогою були музеї, історичні пам’ятки, зустрічі з багатьма цікавими людьми, відкритими, щирими, гостинними! Саме завдяки цим людям наша подорож стала можливою.

Ректорат університету, адміністрація, викладачі, аспіранти та студенти філологічного факультету, працівники бібліотек, театру й музеїв, приватні підприємці – усіх їх згуртувала навколо себе прекрасна людина, безмежно віддана своїй справі, закохана в рідне слово Людмила Олександрівна Ткач, професорка кафедри сучасної української мови, яка ініціювала цю поїздку, розробила її програму та втілила її в життя, зо що ми їй безмежно вдячні.

Нові враження, нові знання… Ми навчилися переходити через кладку гірську річку й дізналися, як розмащують піч, побачили, як виглядають кофичка й куферчик, посмакували місцевими традиційними стравами, навіть спробували заграти на трембіті. У селі Підзахаричі Путильського району відвідали музей всесвітньо відомої вишивальниці Ксенії Колотило, картини якої вишиті унікальною технікою „малювання голкою за оком”. У селі Ярівка Хотинського району, заснованому на початку ХVІІ століття, записали самобутні й повчальні розповіді старожилів.

Був і надзвичайно цікавий академічний захід – 18 травня в Блакитній залі університету відбулася презентація Луганської та Чернівецької діалектологічних шкіл, на якій були присутні ректор ЧНУ С. В. Мельничук, викладачі та студенти двох університетів.

Насиченою була культурна програма – вистава „Шельменко-денщик” в музично-драматичному театрі, екскурсія до літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської, концерт симфонічного оркестру за участі Мирослава Скорика в Чернівецькій обласній філармонії. Заключним акордом стала участь у святкуванні Дня вишиванки, започаткованому 10 років тому саме в Чернівцях, а зараз поширеному в усій Україні.

Ви й далі думаєте, що навчальна практика – це просто навчальна практика?

Доцент кафедри української філології
та загального мовознавства
Валентина Лєснова

© Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, 2007-2019